Chile a Bolívie - cesta pouští i solnou plání
(Santiago de Chile - San Pedro de Atacama - Laguna Verde - San Juan - Salar de Uyuní - Colchane - Iquique)

Únor – duben, září - listopad

Viz popis zájezdu

hotely 2* - 5* podle přání vSantiago de Chile a San Pedro de Atacama, cestou po Altiplanu místní turistické ubytovny

obědy a večeře podle požadavku, plná penze cestou po Altiplanu

Odlet z Prahy  přes některé evropské tranzitní letiště do Santiago de Chile.

Přílet do Santiaga de Chile, transfer do hotelu na odložení zavazadel. Odpoledne prohlídka města – prezidentský palác „La Moneda", centrální náměstí Plaza de Armas a katedrála Metropolitana, návrší Santa Lucia s parkem a japonskou zahradou, historická budova tržnice Mercado Central, kopec Cerro San Christóbal s výhledem na celé město. Možnost společné večeře v typické restauraci. Nocleh Santiago de Chile.

Časná snídaně, transfer na letiště, odlet ranní linkou do Calamy v poušti Atacama a severu Chile. Po příletu transfer do městečka San Pedro de Atacama, turistického centra v pouštii. Odpoledne výlet do Měsíčního údolí (Valle de la Luna), procházka pouštním pískem mezi bizarními skalními útvary a písečnými dunami, téměř měsíční krajinou osvětlenou zapadajícím sluncem. Možnost společné večeře v místní restauraci. Nocleh v pouštním hotelu Altiplanico.
Poušť zvaná také Puna de Atacama je nejsušší pouští na Zemi. Kvůli nedostatku vody v poušti nežijí téměř žádná zvířata a není zde skoro žádná vegetace (s výjimkou oblastí blízko oáz, kde mlha umožňuje růst alespoň lišejníkům, řasám a kaktusům). Oblast je známá obrovskými rozdíly mezi denní a noční teplotou.

Brzy ráno odjezd ke gejzírům El Tatio (4200 m n.m.). Snídaně. Pozorování geologických aktivit a východu slunce s magickou hrou světel a stínů. Návrat do San Pedro de Atacama, cestou dle časových možností zastávka na koupání v termálních pramenech Puritama. Odpoledne volno. Nocleh San Pedro de Atacama.
El Tatio je rozlehlá planina s množstvím vyvěrajících horkých pramenů a gejzírů, položená v sopečné krajině s typickou faunou a florou. Pára z největšího gejzíru stoupá až několik desítek metrů vysoko.

Snídaně, překročení hranice Bolívie (vozy 4x4). Návštěva oblasti u „zeleného jezera“ Laguna Verde (4.400 m n. m.) na úpatí sopky Licancabur (5.916 m n. m.). Zabarvení vody v jezeře je způsobeno vysokým obsahem minerálních látek, barva se mění vlivem síly větru od světle tyrkysové po tmavě zelenou. Společný oběd formou pikniku. Pokračování do oblasti Laguna Colorada (4280 m n. m.), mělkého solného jezera v jihozápadní části Altiplana, u něhož hnízdí četné kolonie plameňáků. Společná večeře, nocleh v oblasti Laguna Colorada.
Altiplano je rozsáhlá náhorní plošina rozkládající se na území Bolívie a Peru, částečně zasahuje do Chile a na sever Argentiny. V jižní části plošiny leží jedno z nejsušších míst na světě – poušť Atacama, v oblasti se nachází několik velkých jezer (Laguna Verde a Salar de Uyuní).

Snídaně,  odjezd z Laguna Colorada a jízda Altiplanem do vesnice San Juan (4.000 m n. m.) se hřbitovem z období Inků, vesnice leží v oblasti Salar de Uyuní. Společný oběd cestou formou pikniku, společná večeře, nocleh v ubytovně.
Salar de Uyuní – největší solná poušť na světě zaujímá plochu přes 10.000 km čtverečních. Sůl se zde těží původní primitivní technikou.

Snídaně. Průjezd solnou pouští na ostrov Incahuasi, sopečnou skálu s množstvím vysokých kaktusů, místa unikátního ekosystému v solné poušti. Společný oběd. Odpoledne návštěva Jiriry, malé vesnice na úpatí sopky Tunupa (5.400 m n. m.). Společná večeře, nocleh v ubytovně.

Snídaně, po snídani odjezd zpět směrem do Chile. Cestou možnost návštěvy jeskyní s mumiemi nebo zastávky na vyhlídce na sopku Tunupa. Společný oběd cestou. Příjezd na ubytování v Colchane. Společná večeře, nocleh v ubytovně.

Snídaně, odjezd směrem k Pacifiku. Cestou zastávka v Humberstone - městě duchů, které zůstalo opuštěné po uzavření ledkový dolů. Společný oběd. Dále cesta do Iquique na pobřeží Pacifiku, společná večeře. Transfer na letiště a odlet večerní linkou do Santiago de Chile. Po příletu transfer do hotelu, ubytování,  nocleh.

Snídaně, celodenní výlet do Valparaíso, jednoho z nejdůležitějších přístavů v zemi. Cestou návštěva vinných sklepů a ochutnávka vína. Ve Valaparaíso prohlídka města - náměstí Sotomayor s památníkem hrdinům války za nezávislost, dům Pabla Nerudy, jízda městskou lanovkou na některou vyhlídku nad městem s výhledy. Večeře v typické rybí restauraci. Pozdní návrat do Santiago de Chile, nocleh.
Koloniální město Valparaíso je kulturní a univerzitní centrum zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se tu první chilská veřejná knihovna a nejstarší burza v Latinské Americe. Typické jsou barevné fasády domů. Z původní infrastruktury se zachovaly pozemní výtahy do čtvrtí v kopcích nad městem.

Snídaně, transfer na letiště, odlet do Evropy.

Přílet na evropské tranzitní letiště, pokračování do Prahy.

Nejvhodnější období pro vaši cestu je od února do dubna a od září do listopadu. Termín si můžete určit podle vlastního přání.