Chile - zemědělský program
(Chile - Santiago de Chile - Valparaíso - Puerto Montt - Osorno - Santiago de Chile - Calama - San Pedro de Atacama)

únor – duben, září - listopad

Seznámení s chilskou gastronomií

Santiago de Chile – Valparaíso – Puerto Montt – Osorno - Santiago de Chile – Calama – San Pedro de Atacama

Odlet z Prahy přes některé evropské tranzitní letiště do Santiago de Chile.

Přílet do Santiaga de Chile, transfer do hotelu na odložení zavazadel a krátký odpočinek. Odpoledne prohlídka města – prezidentský palác „La Moneda", centrální náměstí Plaza de Armas a katedrála Metropolitana, návrší Santa Lucia přímo uprostřed města s parkem a japonskou zahradou, historická budova tržnice Mercado Central. Odpoledne jízda lanovkou na kopec Cerro San Christóbal, odkud je hezký pohled na celé město. Možnost společné večeře v typické restauraci, nocleh Santiago de Chile.

Snídaně. Celodenní výlet do Valparaíso, jednoho z nejdůležitějších přístavů v zemi, postaveného na svazích nad Pacifikem. Cestou návštěva vinných sklepů a ochutnávka vína. Ve Valaparaíso prohlídka města (podle zájmu a časových možností) - náměstí Sotomayor s památníkem hrdinům války za nezávislost, dům Pabla Nerudy, jízda městskou lanovkou na některou vyhlídku nad městem. Večeře v typické rybí restauraci. Pozdní návrat do Santiago de Chile, nocleh Santiago de Chile.
Koloniální město Valparaíso je perlou Chile, kulturní a univerzitní centrum zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se tu první chilská veřejná knihovna a nejstarší burza v Latinské Americe. Rovinatá část města je uspořádána geometricky, v kontrastu k městským stavbám a kostelům roztroušeným na svazích. Z původní infrastruktury se zachovaly pozemní výtahy do čtvrtí v kopcích nad městem. Typické jsou barevné fasády domů.

Snídaně. Celodenní odborný program v okolí Santiago de Chile (např. Casablanca Valley) - návštěva vinných sklepů (ochutnávka vína a místních sýrů), návštěva ovocných sadů nebo pěstitelů zeleniny. Později odpoledne návrat do Santiago de Chile, nocleh.

Časná snídaně. Transfer na letiště, odlet ranní linkou do Puerto Montt. Po příletu odjezd na návštěvu národního parku Vicente Peréz Rosales, nejstaršího NP v Chile - park zahrnuje rozsáhlá území původního pralesa, jeho centrem je jezero Lago Todos Los Santos, obklopené třemi sopkami. Procházka k vodopádům Petrohué u jezera Todos los Santos. Možnost společného oběda během programu. Později odpoledne návrat do Puerto Montt, ubytování v hotelu. Nocleh Puerto Montt.

Snídaně. Dopoledne odborný program v Puerto Montt – návštěva zemědělského trhu Feria Rahue a dobytčího trhu Feria Ganadera. Odjezd do oblasti Futrono a návštěva mléčné farmy. Po návštěvě pokračování do města Osorno, centra zemědělství a chovu dobytka v oblasti pod sopkou Osorno. Ubytování v hotelu, možnost společné večeře. Nocleh Osorno.

Snídaně. Dopoledne odborný program v oblasti – návštěva menší mléčné vysokoproduktivní farmy s mléčným plemenem Holstein a později výrobna sýrů. Oběd. Odpoledne podle časových možností prohlídka města – Plaza de Armas, katedrála sv. Matouše, univerzitní kampus. Možnost společné večeře. Nocleh Osorno.

Snídaně. Odjezd zpět do Puerto Montt, odborný program – krátká zastávka na tržnici s mořskými plody. Dle časových možností krátká prohlídka města – přístav, hlavní náměstí, katedrála, jezuitský kostel. Odpoledne transfer na letiště a odlet do Santiago de Chile. Po příletu transfer do hotelu, ubytování. Nocleh Santiago de Chile.

Časná snídaně, poté transfer na letiště a odlet ranní linkou do Calamy v poušti Atacama na severu Chile. Po příletu přejezd do San Pedro de Atacama, turistického centra v poušti, východiska k řadě výletů v oblasti. Ubytování / odložení zavazadel v hotelu, odpoledne pěší procházka městečkem a návštěva archeologického muzea s exponáty předkolumbovských kultur. Nocleh San Pedro de Atacama.
Poušť Atacama je nejsušší pouští na Zemi. Kvůli nedostatku vody v poušti nežijí téměř žádná zvířata a není zde skoro žádná vegetace s výjimkou oblastí blízko oáz, kde mlha umožňuje růst alespoň lišejníkům, řasám a kaktusům. Oblast je známá obrovskými rozdíly mezi denní a noční teplotou.

Snídaně a výlet do pouštní oblasti Salar de Atacama k solnému jezeru. Laguna de Chaxa je malé modré jezero uprostřed vyprahlé pláně a hnízdí u něho kolonie plameňáků. Odpoledne výlet do Měsíčního údolí (Valle de la Luna), procházka pouštím pískem mezi bizarními skalními útvary a písečnými dunami, "měsíční" krajinou osvětlenou zapadajícím sluncem. Možnost společné večeře v místní restauraci. Nocleh San Pedro de Atacama.

Časně ráno odjezd ke gejzírům El Tatio (4200 m n. m.). Snídaně. Pozorování geologických aktivit a východu slunce s magickou hrou světel a stínů. Návrat do San Pedro de Atacama, cestou dle časových možností zastávka na koupání v termálních pramenech Puritama. Odpoledne volno. Nocleh v San Perdo de Atacama.
El Tatio je rozlehlá planina s množstvím vyvěrajících horkých pramenů a gejzírů v sopečné krajině s typickou faunou a florou. Gejzíry jsou různě velké - od malých děr v zemi po obrovské. Pára z největšího gejzíru stoupá až několik desítek metrů vysoko.

Snídaně, transfer na letiště do Calamy a odlet zpět do Santiago de Chile. Podle časových možností individuální program nebo prohlídka města s průvodcem. Později odpoledne transfer na letiště a noční let na některé evropské tranzitní letiště.

Z tranzitního letiště pokračování letu do Prahy.

Nejvhodnější období pro vaši cestu je od února do dubna a od září do listopadu. Termín si můžete určit podle vlastního přání.