Chile - sochy moai na Velikonočním ostrově, drsná příroda pouště Atacama
(Santiago de Chile - Velikonoční ostrov - Atacama)

Únor – duben, září - listopad

Seznámení s chilskou gastronomií

Santiago de Chile - Valparaíso - Velikonoční ostrov - Santiago de Chile - Calama - San Pedro de Atacama

Odlet z Prahy přes některé evropské tranzitní letiště do Santiago de Chile.

Přílet do Santiaga de Chile, transfer do hotelu na odložení zavazadel. Odpoledne prohlídka města – prezidentský palác „La Moneda", centrální náměstí Plaza de Armas a katedrála Metropolitana, návrší Santa Lucia s parkem a japonskou zahradou, historická budova tržnice Mercado Central, kopec Cerro San Christóbal s výhledem na celé město. Nocleh Santiago de Chile.

Snídaně. Celodenní výlet do Valparaíso - jednoho z nejdůležitějších přístavů v zemi, postaveného na svazích nad Pacifikem. Prohlídka náměstí Sotomayor s památníkem hrdinům války za nezávislost, dům Pabla Nerudy, jízda městskou lanovkou na některou vyhlídku nad městem. Během výletu zastávka ve vinařství na ochutnávku vína. Navečer návrat do Santiaga de Chile, nocleh Santiago de Chile.
Koloniální město Valparaíso je kulturní a univerzitní centrum zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se zde první chilská veřejná knihovna a nejstarší burza v Latinské Americe. Typické jsou barevné fasády domů. Z původní infrastruktury se zachovaly pozemní výtahy do čtvrtí v kopcích nad městem.

Snídaňový balíček, transfer na letiště a odlet do Hanga Roa na Velikonoční ostrov. Po příletu transfer do hotelu a oběd. Odpolední pěší prohlídka Hanga Roa, hlavního města ostrova - městečka s jednoduchými nízkými domky, obchůdky, malými restauracem atd.. Výlet k Ahu Vinapu, původní obřadní místo s množstvím čedičových desek z původní kamenné zdi. Nocleh.
Hlavní atrakcí Velikonočního ostrova jsou obrovské sochy lidských postav zvané „moai“. Gigantických soch, z nichž největší měří i 12 metrů a váží kolem 90 tun, je na ostrově více než 800. Pocházejí z 10. až 16. století a jsou odkazem na starou polynéskou kulturu. Většinu plochy ostrova pokrývá NP Rapa Nui, které je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Snídaně a celodenní prohlídka archeologických nalezišť: kráter sopky Rano Kau, ve kterém leží někdejší obřadní vesnice Orongoro  se zbytky kamenných obydlí s nástěnnými kresbami a petroglyfy vytesanými do kamenů, převážně s motivy „ptačího muže“. Dále prohlídka jeskyně Ana Kai Tangata. Společný oběd. Odpoledne pokračování prohlídek – Ahu Akivi (se sedmi moami, otočenými – jako jedny z mála – směrem k oceánu), jeskyně Ana Te Pahu, Puna Pau (lom v malém kráteru, zdroj červené sopečné strusky, kde vznikaly kamenné ozdoby soch zvané pukao). Nocleh.

Snídaně. Dopoledne návštěva dalších archeologických nalezišť – sopka Rano Raraku (jedno z nejkrásnějších míst na ostrově, jakási „dílna“, kde sochy vznikaly), Ahu Tongariki (největší ahu s 15 velkými sochami nad útesem pobřeží), Te Pito Kura, Ahu Nau Nau se sedmi sochami na návrší nad pláží. Oběd formou pikniku. Odpoledne možnost odpočinku na pláži Anakena. Nocleh.

Snídaně, krátké dokončení prohlídek v Hanga Roa a transfer na letiště, odlet do Santiago de Chile. Po příletu transfer do hotelu, nocleh Santiago de Chile.

Časná snídaně, transfer na letiště, odlet ranní linkou do Calamy v poušti Atacama a severu Chile. Po příletu transfer do městečka San Pedro de Atacama, turistického centra v poušti, východiska k řadě výletů v oblasti. Pěší procházka uličkami s domy z nepálených cihel k bílému kostelíku sv. Petra na místním náměstíčku. Možnost návštěvy archeologického muzea s exponáty předkolumbovských kultur. Nocleh San Pedro de Atacama.
Poušť zvaná také Puna de Atacama je nejsušší pouští na Zemi. Kvůli nedostatku vody v poušti nežijí téměř žádná zvířata a není zde skoro žádná vegetace (s výjimkou oblastí blízko oáz, kde mlha umožňuje růst alespoň lišejníkům, řasám a kaktusům). Oblast je známá obrovskými rozdíly mezi denní a noční teplotou.

Snídaně. Výlet do pouštní oblasti Salar de Atacama k solné laguně Chaxa, malému modrému jezeru ve vyprahlé bílé pláni s koloniemi plameňáků, a do typické vesnice Toconao, oázy v poušti. Odpoledne výlet do Měsíčního údolí (Valle de la Luna), procházka pouštním pískem mezi bizarními skalními útvary a písečnými dunami. Nocleh San Pedro de Atacama.

Brzy ráno odjezd ke gejzírům El Tatio (4200 m n.m.). Snídaně. Pozorování geologických aktivit a východu slunce s magickou hrou světel a stínů. Návrat do San Pedro de Atacama, cestou dle časových možností zastávka na koupání v termálních pramenech Puritama. Odpoledne volno. Nocleh San Pedro de Atacama.
El Tatio je rozlehlá planina s množstvím vyvěrajících horkých pramenů a gejzírů, položená v sopečné krajině s typickou faunou a florou. Pára z největšího gejzíru stoupá až několik desítek metrů vysoko.

Snídaně, transfer na letiště do Calamy a odlet ranní linkou zpět do Santiago de Chile. Po příletu možnost prohlídky města s průvodcem nebo volno k individuálnímu programu. Později odpoledne transfer na letiště, odlet večerní linkou do evropské tranzitní destinace.

Přílet na evropské tranzitní letiště, pokračování do Prahy.

Nejvhodnější období pro vaši cestu je od února do dubna a od září do listopadu. Termín si můžete určit podle vlastního přání.