Mexiko a Guatemala – nejkrásnější mayské památky, odpočinek u moře
(Mexico City - Guatemala City - Antigua - Panajachel - Chichicstenango - Flores - NP Tikal - Cancún - Riviera Maya)

listopad - duben

Seznámení s mexickou kuchyní

hotely 2* - 5* podle přání, lodž vNP Tikal

obědy a večee podle požadavku

Odlet z Prahy přes některé evropské tranzitní letiště do Mexico City. Po příletu transfer do hotelu v centru města, ubytování, nocleh.

Snídaně v hotelu, celodenní výlet do okolí Mexico City. Návštěva starobylých měst Puebla a Cholula pod sopkami Popocatepetl a Iztaccihuatl. Návrat do Mexico City, nocleh.
Město Puebla zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO je kolébkou mexického baroka. Centrum města je plné kostelů, klášterů a honosných sídel, jejichž fasády jsou zdobeny ručně malovanými kachličkami. Významné stavby jsou katedrála, budova divadla, Fort Loreto a Fort Guadalupe.
Cholula je navštěvovaná pro množství kostelů (365 – 1 na každý den v roce) a také díky velké pyramidě se svatyní Panny Marie de los Remedios, kostelu sv. Františka Xavera a kapli Panny Marie.

Snídaně v hotelu. Ráno návštěva nejznámější mexické archeologické lokality – Teotihuacánu, starověkého posvátného místa. Odpoledne návštěva hlavního poutního místa Mexika, Chrámu Panny Marie Guadalupské. Návrat do hotelu, nocleh v Mexico City.
Hlavní tepna Teotihuacánu - Ulice Mrtvých - se táhne napříč celým rozlehlým komplexem. Prohlídka Pyramidy Slunce (3. největší pyramidy na světě), Pyramidy Měsíce, Náměstí Měsíce s chrámem boha Quetzalcoátla.

Snídaně v hotelu. Dopoledne okružní jízda městem - hlavní náměstí Plaza de la Constitución, barokní katedrála Catedral Metropolitana (patří k největším na světě), a národní palác Palacio Nacional ze 16. století. Po prohlídce transfer na letiště a odlet do Guatemala City. Po příletu transfer do Antigua. Ubytování, nocleh v hotelu.

Snídaně v hotelu. Dopoledne výlet na sopku Pacaya  (2.560 m n. m.) - autobusem k úpatí a cca 4-hodinový pěší trek, pro zájemce případně na koních. Odpoledne návrat do Antigua, volno na individuální program a nocleh.
Pacaya je jedna z nejaktivnějších sopek na světě, erupce bývají poměrně časté. Výstup k vrcholu je po úzké prašné stezce, zkraje ve stínu stromů a keřů. Cestou se zastavuje u vyhlídky na sopečné jezero v hloubce více než 100 metrů. Vystupuje se na planinu do výše 2.000 m.n.m., na konci planiny je zlom a z jeho okraje se otevírá pohled na lávové pole.

Snídaně, odjezd do Panajachelu na severovýchodním břehu jezera Atitlán, východiska pro návštěvy jezera a jeho okolí. Prohlídka oblasti okolo jezera s výhledy na sopku Tolimán (3114 m n. m.), možnost nákupu rukodělných výrobků od místního obyvatelstva. Nocleh na březích jezera Atitlán.
Jezero Atitlán je kalderové jezero, nejhlubší jezero Střední Ameriky. Na jižní straně jezera se tyčí 3 sopky – Atitlán, Tolimán a San Pedro. Je považováno za jedno z nejkrásnějších jezer světa a je nejdůležitější guatemalskou turistickou atrakcí.

Snídaně, odjezd autobusem do Chichicastenango. Návštěva největšího guatemalského trhu, dále prohlídka města a kostela Santo Tomas. Později odpoledne transfer na letiště do Guatemala City a odlet do Flores. Po příletu transfer do NP Tikal. Ubytování v parku v lodži, nocleh.
Chichicastenango je autentické mayské město s úzkými dlážděnými uličkami ležící vysoko v džungli hornaté oblasti Guatemaly. Město je známé svým barevným a rušným trhem, na kterém obyvatelé z okolních vesnic prodávají krásné řemeslné výrobky, barevné textilie, čerstvé potraviny a tradiční oblečení. Vedle tržiště je 400 let starý kostel sv. Tomáše, postavený na předkolumbovské chrámové plošině.

Snídaně v lodži. Celodenní návštěva národního parku Tikal - prohlídka parku a návštěva zřícenin mayského města v Tikalu. Oběd během výletu, nocleh Flores.
Nejrozsáhlejší památka mayské civilizace leží v srdci pralesa s bujnou vegetací v oblasti vyhlášené národním parkem. Je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Bylo zde vybudováno množství staveb – chrámů, paláců, pyramid, hřišť atd. Ze stovek staveb byla zatím objevena pouze malá část. NP Tikal je také rájem řady živočišných druhů a místem výskytu množství druhů ptáků – papoušků, kolibříků, tukanů a dalších.

Po snídani transfer na letiště do Flores, odlet přes Guatemala City do Cancúnu v Mexiku. Po příletu transfer do hotelu v oblasti Riviera Maya, ubytování v hotelu s all inclusive, nocleh.

Volno k individuálním aktivitám – koupání, vodní sporty atd. Nocleh.
Možnost celodenního výletu k pyramidám v Chichen Itza - největšímu a nejznámějšímu pyramidového komplexu, zařazenému mezi 7 novodobých divů světa. Chichen Itza bylo původně mayské sídlo, založené cca 400 n. l. Nejznámější pyramidou je Kukulkanův chrám, zvaný také El Castillo, zasvěcený mayskému bohu slunce a nebes. Další ze známých staveb je tzv. observatoř nebo Chrám válečníků.

Volno k individuálním aktivitám – koupání, vodní sporty atd. Nocleh.
Možnost celodenního výlet k mayské pevnosti Tulum na útesu nad mořem. Prohlídka zřícenin chrámů a svatyní, koupání v moři na otevřené pláži. Návštěva „cenotes“ – podzemních jezer krasového původu, možnost plavání v kavernách (podzemní toky, proplouvání krápníkovými jeskyněmi).

Volno k individuálním aktivitám – koupání, vodní sporty atd. Nocleh.
Možnost celodenního pobytu v přírodní rezervaci Xel-há s množstvím živočišných druhů, bujné flóry a želví rezervací. Možnost plavání a šnorchlování v laguně, plavání s delfíny.

Dopoledne volno na individuální program. Transfer na letiště a odlet do Mexico City, pokračování noční linkou na některé evropské tranzitní letiště.

Přílet do Evropy, pokračování do Prahy.

Nejvhodnější období pro vaši cestu je od listopadu do dubna. Termín si můžete určit podle vlastního přání.