Gruzie – země mezi Evropou a Asií
(Tbilisi - Mcheta - Kazbek - Tbilisi)

Strava dle itineráře

Hotel ***

Privátní program již od 2 osob.
ANGLICKY hovořící průvodce.

Tbilisi – Mcheta – Kazbek - Tbilisi

LETECKY Praha - Tbilisi - Praha
Mezinárodní letenky Vám velmi rádi na požadavek zajistíme.

3* hotel (za příplatek možnost ubytování ve 4* nebo 5* hotelech)

Viz popis zájezdu (6x snídaně, 1x oběd)

Praha (odlet)  Tbilisi (přílet)
Odlet z letiště v Praze. Po příletu do Tbilisi transfer do hotelu k ubytování a individuální volno. Nocleh v hotelu.

Tbilisi – Mcheta – Tbilisi (snídaně)
Snídaně v hotelu a výlet do nedalekého města Mcheta, dávného hlavního města starověké Gruzie. Historické památky Mchety byly v čele s tamější katedrálou Sveticchoveli v roce 1994 přijaty na Seznam světového dědictví UNESCO. Nedaleko města se zdvihá kopec s pravoslavným klášterem Džvari z 6. století. Odsud se Vám naskytne výhled na krajinu a především na soutok řek Aragvi a Kura. Následuje návštěva bazaru s možností nakoupit si suvenýry či sladkosti. Návrat do Tbilisi a prohlídka města, počínaje Katedrálou Nejsvětější Trojice - jedná se o třetí největší ortodoxní katedrálu na světě. Následuje prohlídka pevnosti Narikala s výhledem na město a návštěva historických sirných lázní Abanotubani. Po skončení prohlídky návrat do hotelu a nocleh.

Fakultativně – Večeře v gruzínské restauraci s doprovodnou hudbou a tanečním představením.

Tbilisi – Kazbek – Tbilisi (snídaně, oběd)
Dnes vyrazíte po snídani na jízdu do hornaté krajiny Kavkazu kolem hory Kazbek. Cestou se zastavíte na nejdůležitějších památkách. Nejprve navštívíte středověký hrad Ananuri s dvěma kostely, množstvím věží a ochozů a zachovanými nástěnnými freskami. Další zastávkou je horské středisko Gudauri s panoramatickým výhledem na vrcholky hor. Nedaleko střediska stojí velký kulatý památník rusko – gruzínského přátelství s barevnou zdobnou malbou ukazující výjevy z ruské a gruzínské historie. Cesta vede dále terénním vozem do odlehlého kostela Gergeti. Kostel Nejsvětější Trojice je zasazen do výšky 2200 m.n.m., přesto stojí ve stínu nedalekého vrcholu hory Kazbek (5033 m.n.m.). Během výletu dostanete k obědu tradiční gruzínské pokrmy. Návrat do Tbilisi a nocleh.

Tbilisi (snídaně)
Po snídani v hotelu individuální volno na odpočinek, či objevování města. Nocleh v Tbilisi.

Fakultativně – výlet do města Signagi a kláštera Bodbe. Tento výlet Vám odhalí krásy vinné oblasti zvané Kachetie. Město Signagi je sice malé, ale je obehnané pevnými hradbami z 18. století. Zde navštívíte muzeum gruzínského malíře N. Pirosmaniho. Kousek za městem stojí klášter Bodbe z 9. století. Stále zde funguje ženský klášter a v přilehlé Katedrále sv. Jiří jsou uchovány pozůstatky svaté Niny, která údajně přinesla křesťanství do Gruzie. Na závěr dne ochutnáte proslulé kachetinské víno. V malebném vinném sklípku se něco dozvíte o výrobě vína a navečeříte se. Čeká Vás tu také kuchařská lekce přípravy tradičních gruzínských pokrmů. Poté návrat do Tbilisi a nocleh.

Tbilisi (snídaně)

Fakultativně – výlet do skalního klášterního komplexu sv. Davida z Garedži. Unikátní systém pravoslavných modliteben a ubikací je vytesán do skal v jihovýchodní Gruzii přímo na hranici s Ázerbájdžánem. Část klášterního komplexu se dokonce již nachází v Ázerbájdžánu. Klášter byl založen svatým Davidem z Garedži v 6. století a od rozpadu Sovětského svazu roku 1991 je opět obývaný pravoslavnými mnichy. Po prohlídce návrat do Tbilisi a individuální volno.

Tbilisi (snídaně)

Fakultativně – výlet do Gori, Uplisciche a Bordžomi. Cesta začíná návštěvou města Gori, strategicky významného místa, ale především nechvalně proslulého rodiště Josifa Vissarionoviče Stalina. Jeho rodný dům stojí uprostřed města a slouží jako muzeum. Dále se vypravíte do skalního města Uplisciche. Komplex skalních příbytků a budov je tak rozsáhlý, že se dělí na dolní, střední a horní část. Části jsou spojeny podzemními chodbami a pěšinami. Je odsud pěkný výhled na údolí řeky Mtkvari. Poslední zastávkou na cestě je město Bordžomi. Město je proslulé svými minerálními prameny, které mají sopečný původ. Lanovkou se vyvezete na náhorní plošinu Bordžomi s borovicovým hájem a velkým ruským kolem. Odsud vede pěšina z kopce k jezírku a zpět do města. Součástí výletu je také návštěva lázeňského parku, kde budete moct vyzkoušet místní minerální vodu. Poté návrat do Tbilisi a nocleh.

Tbilisi (snídaně, odlet)  Praha (přílet)
Po snídani individuální volno, poté transfer na letiště a odlet do Prahy.

mezinárodní letenku Praha – Tbilisi – Praha vč. všech tax a poplatků (běžná ekonomická třída)
ubytování ve dvoulůžkových pokojích v hotelu 3*
strava podle programu (6x snídaně, 1x oběd)
transfer soukromým vozidlem s klimatizací